USAIN BOLT

30.10.2013 22:33

Stovku za 9,4 s. a dám se na fotbal

Je už skoro tradicí atletických soutěží, že ve finálovém běhu na 100 m uvidíme žlutozelený trikot jamajských národních barev, ovšem sprinter s výškou 193 cm je jen jeden – Usain Bolt. Jako první smetl z povrchu nepsané pravidlo sprintu, a to že na krátké trati mají výhodu atleti menšího vzrůstu, protože vysoký člověk nedokáže své tělo v tak krátkém čase dostatečně rozpohybovat. Není divu, že držitel tří světových rekordů by mohl nesouhlasit. V prestižních disciplínách, jako je běh na 100 a 200 m se to opravdu nestává příliš často. Široké veřejnosti se Usain Bolt poprvé představil na olympijských hrách v Pekingu, kde zlomil rekord na obou těchto tratích a další zlatou si přivezl ze štafety na 4 x 100 metrů za čas 37,10 s. A to nemělo být vše. V srpnu roku 2009 na atletickém MS v Berlíně se stal historicky prvním člověkem, který dokázal zaběhnout nejkratší trať regulérně pod 9,60 s. K času 9,58 s ze stovky ještě přidal famózních 19,19 s na dvoustovce a znovu tak překonal vlastní rekord z Pekingu (ubral hned 0,11 sekund, což je v dnešním sportu něco nevídaného).

Usain Bolt se narodil 21. srpna 1986. Nyní je mu tedy 24 let, ale podle sportovních výsledků by mohl již být v zaslouženém atletickém důchodu. Nechal se slyšet, že vidí svou reálnou šanci zaběhnout stovku s časem začínajícím 9,4.. sekundy. Již dnes je nejúspěšnějším sprinterem posledních let a tímto výkonem by se stal jednoznačně největší rychloběžeckou legendou v historii.

Jakým způsobem může jeden člověk posunout hranice svého sportu? Odpověď je být první. Když v roce 2008 poprvé padla hranice 9,7 s, u všech sprinterů to vyvolalo velice silné emoce. V následujícím roce začali jako zázrakem překonávat své osobní rekordy a mnoho závodníků dosáhlo výrazných osobních zlepšení. Pod hranici 9,7 s se dokonce dostal už druhý člověk v historii Tyson Gay. Stačilo jen jít na dráhu s tím, že je to skutečně možné.

Sám Usain o sobě tvrdí, že je líný, přesto v atletice o mnoho víc už dokázat nemůže. Rozhodl se tedy vstoupit na neznámou půdu a začít od znovu. Za pár let plánuje skončit s atletikou a stát se profesionálním fotbalistou. Fyzické předpoklady má fantastické, ale není na začátek už pozdě? Nová výzva znamená novou motivaci, a ta novou chuť do života.

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě, hraje jej nejvíce lidí, konkurence je tedy ohromná. Prosadit se nebude mít vůbec jednoduché, dokonce to bude mít daleko těžší, než kdokoli jiný. Slavné jméno je jako magnet přitahující oči kritiků a už teď je jasné, jaké články budeme moci číst na internetu či novinových stránkách. „Začínající fotbalista Usain Bolt míjí jednu střelu za druhou, měl zůstat raději na atletickém oválu.“, „Rychlosti má na rozdávání, práci s míčem jako Ronaldo v pěti letech.“. A pokud se mu povede dobře? Bude to zase „Usain Bolt střílí svůj druhý gól, protihráči si jej z respektu nedovolují normálně bránit.“ a tak dále. Kritika veřejnosti je jen málokdy příjemná, člověk si však musí uvědomit, že všechny negativní ohlasy mají na svědomí lidé, kteří sami pouze sedí doma a sledují, o co se pokoušejí ostatní. I tak to však sebevědomím dokáže pořádně zacloumat. Sprinteři obecně jeho nedostatkem naštěstí netrpí - a co teprve ten nejrychlejší z nich. Na druhou stranu i Usain Bolt uznává, že angažmá ve svém nejoblíbenějším klubu Manchestru United se s největší pravděpodobností asi nedočká.

Je pravdou, že všichni špičkoví fotbaloví útočníci jsou také skvělými sprintery. To však neznamená, že všichni prvotřídní sprinteři jsou skvělými fotbalisty. Všichni ne, ale co Usain Bolt? Možná jej už brzy budeme moci sledovat v kopačkách na zeleném trávníku. Třeba si při pohledu na člověka, plnícího si svůj už druhý velký sen, někteří nevzpomenou na kritiku, ale na to, kde skončily sny jejich vlastní.